Przestań się ukrywać.

Dokładnie tak, przestań się ukrywać, przed samym sobą. Musisz w końcu podjąć decyzję.

Czy założyć własną firmę?  To nie jest proste pytanie i na pewno nie możesz oczekiwać, iż ktoś podejmie decyzję za Ciebie, możemy spróbować Ci w tym pomóc, ale ostatecznie to Twoje życie.

Kiedy warto mieć firmę?

Jeśli jesteś wolnym strzelcem, nie lubisz gdy ktoś stoi nad Tobą z zegarkiem i batem, wykonujesz zawód związany głównie ze świadczeniem różnorakich usług (jesteś lekarzem, prawnikiem, informatykiem, dentystą, murarzem… wiesz już o co chodzi, prawda?), wtedy z całą pewnością warto rozważyć posiadanie własnej firmy.

Jeśli nie świadczysz usług, ale chcesz coś produkować, albo chcesz, by inni robili to za ciebie, wtedy nie ma dyskusji, własna firma jest Ci niezbędnie potrzebna.

Dlaczego warto mieć firmę

Nienormowany czas pracy. Tak, dokładnie tak, nikt (poza Tobą samym) nie ma prawa zmuszać Cię do pracy w określonych miejscach i określonych godzinach. Jeśli zgodzisz się na umowę która Cię do tego zobowiązuje, to To wyłącznie dlatego, że sam tego chciałeś i zgodziłeś się na takie, a nie inne warunki.

Rodzinny wypad, szkolne przedstawienie, mecz na którym Twój syn strzelił pierwszą bramkę? Nie musisz tego przegapić, wystarczy, że dostosujesz swój rozkład dnia i zajęć do tego wszystkiego co jest najważniejsze w Twoim życiu, etat, nie daje Ci takiej elastyczności.

Wierzysz w ZUS i pieniądze od Państwa na starość? Ja nie bardzo. Że co, że przecież i tak musisz płacić? Oczywiście, ale wejdź na dowolny kalkulator wynagrodzeń (albo zerknij na stronę główną) i zobacz ile ZUSu jest odprowadzane gdy pracujesz na etacie. Pomyśl, że te wszystkie pieniądze oprócz ZUSu który płacisz prowadząc działalność mogą być Twoje. Jak myślisz, kto może je lepiej zainwestować, Ty, czy ZUS?

Koszty, słowo wytrych. Rzeczy które i tak dotychczas kupowałeś bo były Ci potrzebne do dalszego rozwoju zawodowego, książki, komputery, kursy, to wszystko może nagle stać się dla Ciebie ponad 30% tańsze. Komputer który kosztuje w sklepie 3000 brutto, po wliczeniu w koszty kosztuje Cię tylko +- 2050 PLN. Masz samochód, dużo jeździłeś w związku z wykonywaną pracą? Nadal będziesz dużo jeździł, ale po wliczeniu w koszty paliwa, ubezpieczenia, naprawa, eksploatacja samochodu będzie tańsza.

Jeden warunek. Musisz być osobą konsekwentną, wiedzieć co chcesz osiągnąć i lubić to co chcesz robić, jeśli tak nie jest, pozostań na etacie, będzie Ci łatwiej i przyjemniej.

Dlaczego nie warto mieć firmy.

Brak płatnego urlopu. Oczywiście, że możesz sobie zrobić wolne kiedy tylko chcesz ale nikt Ci za to nie zapłaci. Dni ustawowo wolne i święta staną się Twoim wrogiem i zaczniesz się zastanawiać czy naprawdę potrzebujemy ich aż tyle.

Ryzyko. Inwestujesz w siebie i własną firmę, Twoje własne (czasem pożyczone) pieniądze i NIGDY nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i po pewnym czasie wydatki się zwrócą i zaczniesz zarabiać.

Co to takiego regularny dochód? Nieregularność i nierówność wpłat na konto może być dla wielu problemem, z którym trzeba się będzie prędzej czy później zmierzyć.

Choroba, wypadek – DUŻY problem. Nie życzę tego nikomu, ale ostrzegam. Płacisz minimalny ZUS,  więc w razie problemów zdrowotnych pieniądze które otrzymasz od Państwa będą minimalne i na pewno nie wystarczające do funkcjonowania, pracując na etacie otrzymasz 80% wynagrodzenia.

Kiedy najlepiej otworzyć własną działalność gospodarczą?

Jeśli tylko to możliwe jeszcze gdy pracujesz na etacie / na umowę, stały dochód i niższy ZUS, jest wart tych kilku – kilkunastu dodatkowych miesięcy poświeceń nim rozwiniesz swój własny biznes, czego gorąco życzę.

Może się jednak okazać, że nie masz stałej pracy, wtedy, warto założyć firmę, dopiero gdy masz na oku jakieś przychody, wcześniej to przeważnie nie ma sensu, chyba, że przed Tobą duże inwestycje, a przychód dopiero w dalszej perspektywie, wtedy też warto pomyśleć, o wcześniejszym wliczeniu wszystkich wydatków w koszty i rozliczaniu się przez dłuższy czas będąc na “stracie”.

Więc jaka decyzja?

Wiem, że to ryzyko, ale lubię to co robię, wiem, że jestem w tym dobry i wiem, że mogę na tym zarobić.
Chyba sobie jednak odpuszczę. Cały ten ZUS, a jak nie zarobię na niego? W sumie na etacie mi dobrze, nie muszę sie przejmować, bać choroby. Własna działalność, jednak nie jest dla mnie.
Cóż, przemyśl to jeszcze. Zastanów się na spokojnie. Jak widać, wszystko ma swoje plusy i minusy. Wymieniliśmy tylko kilka, tych naszym zdaniem najważniejszych, ale jak napisaliśmy na początku tej strony, to Twoje życie i Twoja decyzja, więc podejmij ją mądrze.
Kontakt

Biuro rachunkowe dżAnia dla Ciebie

Usługi księgowe naszego biura rachunkowego są dla wszystkich. No prawie, z racji geografii, głównie dla firm z Poznania i okolic Dla tych którzy zaczynają i dla tych, którzy od dawna utrzymują się na powierzchni. Ogarniemy waszą księgowość, pomożemy z problemami informatycznymi, zaparzymy kawę i pogłaszczemy po główce jak będzie trzeba (no dobra, z tą kawą to może przesadziłem).
Kontakt